Vai zinājāt, ka nav ieteicams mazgāt traukus ar ziepēm ? Taču ar to grēko daudzi, īpaši vīrieši, kuriem reizēm ir slinkums aiziet uz tuvāko tirgu un nopirkt parasto tīrīšanas līdzekli. Tas viss attiecas uz sadzīves ķīmiju. Šķidrās ziepes tiek nomazgātas daudz sliktāk, tāpēc tās var neizšķīst un nonākt mūsu organismā ar nākamo ēdienu.
Cita lieta, ja trauku mazgāšana parasti ir problēma, piemēram, pats process. Ja cilvēks nevēlas to darīt principiāli. Piemēram, dēls vai meita ir pusaudzis. Tā vai cita iemesla dēļ viņi var uztaisīt veselas dusmu lēkmes, kas vecākiem ir nesaprotamas. Šķiet, ka tas ir parasts bērns. Viņš uzvedas tā, it kā neviens to nezinātu. Kāds ir šādas uzvedības iemesls?
Problēma
Mana meita ir parasta sešpadsmit gadus veca meitene. Viņa nečakarējas ar aizdomīgiem puišiem, normāli mācās, pat vijoli spēlē. Mēs ar vīru centāmies viņu audzināt par normālu cilvēku, īsti nerunājot par atzīmēm. Labi skolēni, viņi saka, izaug daudz vairāk sagatavoti dzīvei nekā izcili studenti. Tāpēc Viku neviens nekad nespieda.
Taču pēdējā laikā kaut kādu iemeslu dēļ tas ir mainījies. Viņa murminādama sāka ieslēgties savā istabā. Acīmredzot tas ir vecums. Bet viņa pat atsakās mazgāt traukus ar vai bez līdzekļa! Ne tikai sev, bet arī draugiem, kuri reizēm var atbraukt pie mums ciemos. Tas nav normāli, pat no parastās loģikas viedokļa. Pirms gada nekā tāda nebija. Kas tas var būt par selektīvu riebumu, sakiet man, lūdzu?
Lasi arī: Vai skaudība ir balta un ko darīt, ja citu cilvēku panākumi traucē baudīt dzīvi
Redaktora padoms
Pirmkārt, jāsaka, ka šajā gadījumā nav pamata kaut kā atraisīties un meitu sodīt. Frāze “vājš prāts” patiešām raksturo situāciju, kas notiek ar dažiem pusaudžiem. Pie tā vainojami iekšējie procesi, hormoni un pat dažas smadzeņu daļas.
Zinātnieki, kuri ir veikuši daudzus pētījumus par šo tēmu, ir nonākuši pie secinājuma, ka amigdala cilvēka smadzenēs beidzot veidojas tikai 25 gadu vecumā. Līdz tam viņš nereti sarīko cilvēkam “spēka pārbaudi”. Garastāvokļa izmaiņas, morālais nogurums vai, gluži otrādi, paaugstināta emocionalitāte – tas viss ir daļa no mūsu ķermeņa un psihes veidošanās. Kaut kas līdzīgs notiek ar sievietēm grūtniecības laikā.
Turpinājums nākošajā lapā…